ارتودنسی سریع چگونه انجام می شود

ارتودنسی سریع :

ارتودنسی سریع یکی از بهترین روش­های زیبایی دندان به شمار می­رود که شما تنها در یک یا سه جلسه می­توانید با این روش دندان­های خود را زیباتر از آنچه که هست بنمایید. نسبت به گذشته که دندان­ها را سیم­کشی می­کردند ارتودنسی سریع یکی از راهکارهای نوین به شمار می­آید که دسترسی پیدا کردن به اهداف را زودتر میسر می­کند. با روش ارتودنسی سریع شما نه طی چندین سال بلکه طی چند ماه می­توانید دندان­های بسیار زیبایی داشته باشید و هنگام لبخند زدن اعتماد به نفس شما بیشتر شود. برای اینکه با انواع این روش ارتودنسی آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه آنها را معرفی می­کنیم.

ارتودنسی سریع

انواع ارتودنسی سریع :

در ارتودنسی سریع هم مانند روش­های قدیمی باید از روش­هایی استفاده نمود که به دندان­ها فشار وارد شود و زمانی که به آنها فشار وارد شود به جای اولیه خود باز می­گردند. به طور کلی برای این نوع از ارتودنسی سه روش وجود دارد که هر یک از آنها ویژگی­های خاصی دارند و پزشک هر یک را که بیشتر برای شما مناسب باشد را انتخاب می­کند و برای شما مورد استفاده قرار می­دهد، بر این اساس شما باید با انواع آن آشنایی­های لازم را داشته باشید که آنها عبارتند از :

 

  1. براکت­های سرامیکی :

این نوع از براکت­ها جنس سرامیکی دارند و به همین دلیل باید بدانید آنها بسیار محکم می­باشند و مقاومتی که آنها در برابر فشار دارند بسیار زیاد و بالا می­باشد. از آنجایی که این نوع از براکت­ها همرنگ دندان می­باشند نسبت به براکت­های فلزی جلب توجه نمی­کنند و اگر فردی شما را از نزدیک مشاهده نکند نمی تواند متوجه آنها شود. نوارهایی که براکت­ها را به یکدیگر متصل می­کند فلزی می­باشد و در صورتی که شما نوشیدن قهوه و سیگار کشیدن را ترک نکنید آنها امکان دارد که تغییر رنگ دهند، با این وجود شما می­توانید هر ماه به پزشک مراجعه کنید تا سیم­های اتصال دهنده را برای شما تعویض کند. برای استفاده کردن از این روش مقدار بسیار کمی از ساختار دندان باید برداشته شود و برای ساخت آن باید قالب و اندازه دندان­های شما به درستی گرفته شود.

یکی از مهمترین ویژگی­هایی که بریس­های سرامیکی در ارتودنسی سریع دارند این است که گران­تر از بریس­های فلزی می باشند، شما اگر می­خواهید این نوع براکت را برای خود انتخاب کنید باید بدانید که هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید که در این مورد باید با دندانپزشک خود مشورت نمایید. اگر شما بریس­های سرامیکی را بر روی دندان­های بالا و دندان­های پایین قرار دهید امکان دارد زمان خندیدن، آنها تا حدودی مشخص شوند. شما اگر می­خواهید این نوع از براکت ها را برای ارتودنسی سریع خود انتخاب کنید باید نزد دندانپزشک حرفه­ای بروید که در این زمینه تخصص بیشتری نسبت به دیگر دندانپزشک­ها دارد.

 

  1. روکش دندانی زیرکونیا :

یکی دیگر از روش­­های ارتودنسی سریع که بیشتر برای دندان­هایی که تغییر رنگ زیادی دارند مورد استفاده قرار می­گیرد، روکش دندانی زیرکونیا می­باشد. اگر شما برای ارتودنسی دندان­های خود نزد دندانپزشک مراجعه کنید، دندانپزشک با مشاهده تغییر رنگ دندان­ها این روش را به شما پیشنهاد می­دهد تا دندان­های شما را زیباتر سازد. زمانی که این روکش­ها برای دندان­های جلویی ساخته شوند ظاهر زیباتری را برای دندان­های شما می­سازند. از آنجایی که این روکش، فضای بسیار کمی از دهان می­گیرد، برای کسانی که دهان کوچکی دارند و نیروی فک آنها زیاد است، بهترین گزینه­ای می ­باشد که می­توانند آن را انتخاب کنند.

شما برای اینکه از این نوع ارتودنسی سریع استفاده کنید باید نزد دندانپزشک بروید تا دندان­­های شما را اندازه­گیری کند و به خوبی آنها را مورد ارزیابی­اش قرار دهد. قبل از اینکه دندان­ها تغییر شکل پیدا کنند، باید به خوبی تمیز شوند تا جرم و آلودگی روی آنها نباشد. پس از آن یک قالب که مانند خمیر می­باشد را درست می­کنند و از شما می­خواهند که آن را گاز بزنید، در واقع این کار در ارتودنسی سریع برای این است که قالب اصلی آن را در لابراتوار بسازند. بعد از آن با یک اسید مخصوص دندان­ها را به خوبی صاف می­کنند تا پیوند روکش و دندان دشوار نشود، بعد از اینکه تمامی این مراحل انجام شود، روکش روی دندان شما قرار می گیرد.

 

  1. باندینگ :

باندینگ دندان یکی دیگر از روش­های ارتودنسی سریع می­باشد که در این روش از یک ماده رزین استفاده می­شود و آن ماده دقیقا همرنگ دندان­ها می­باشد تا لبخند شما را زیباتر از آنچه که هست بنماید. با استفاده از این روش زیبایی به دندان­های شما بازگردانده می­شود و فرآیندهای گوناگونی را که در دندان­های شما وجود دارد را با این روش ارتودنسی می­توان درمان نمود. زمانی که دندان­های شما شکسته می­شود، پوسیده می­گردد و یا لکه­ای بر روی آن به وجود می­آید، شما می­توانید با این روش آن را ترمیم کنید. طول عمر این نوع از ارتودنسی سریع متفاوت است و به طور معمول ۵ سال عمر می­کند. برای اینکه دندانپزشک از این روش استفاده کند، دندان­ها را با ساییدن آماده می­نماید و سپس قالب و اندازه دندان را می­گیرد، بعد از آن ماده رزین را به وسیله اشعه مخصوصی که وجود دارد محکم می­کند.

شما با استفاده از این روش ارتودنسی سریع می­توانید فاصله­ای که بین دندان­هایتان وجود دارد را از بین ببرید، ترک­ها و لب پریدگی­هایی را که در دندان وجود دارد را اصلاح کنید، شکل ناهموار دندان­ها را رفع نمایید.  همچنین اگر دندان­های شما پوسیده شده باشد هم با این روش قدرت و استحکام خود را به دست می­آورد.

 

بهترین متقاضیان ارتودنسی سریع :

شما برای اینکه از روش­های متنوع ارتودنسی سریع استفاده کنید باید کاندید مناسبی برای اینکار باشید، به همین دلیل در ادامه برخی از مهمترین کاندیدای این روش زیبایی را بیان می­کنیم تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود.

  1. افرادی که دندان­­های شکسته دارند :

برخی از افرادی که دندان­های شکسته دارند بهترین گزینه برای درمان ارتودنسی سریع می­باشند، چرا که در این روش دندان­های شکسته شما به خوبی درمان می­شود و اگر ایراد و اشکالی در آن وجود داشته باشد، رفع می­گردد.

  1. دندان­های ترک خورده :

برخی از افراد که دندان­هایشان به علت حادثه­ای امکان دارد ترک خورده باشد، می­توانند از روکش­های زیبایی دیگری که دندانپزشکان بر روی دندان ها قرار می­دهند هم استفاده کنند؛ ولی یکی از مزیت­های مهم ارتودنسی سریع این است که دندان­های آنها سریعا بهبودی و زیبایی خود را به دست می­آورند.

 

  1. دندان­های لکه­دار و بدن رنگ :

با استفاده از روش­های متنوعی که در ارتودنسی وجود دارد، شما می­توانید اگر دندان­های بد رنگ و لکه­دار دارید، با این روش درمان کنید و آنها را زیباتر نمایید. از آنجایی که زیبایی لبخند شما تاثیر بسیاری در اعتماد به نفس دارد، باید به این مورد توجه بسیار زیادی داشته باشد و دندان­های خود را زیباتر کنید.

  1. پر­ کردن فاصله بین دندان­ها :

از گذشته هم بسیاری از افراد از روش­های قدیمی ارتودنسی برای پر کردن فاصله بین دندان­های خود استفاده می­کردند. اکنون هم می­توانید با انواع روش­هایی که در ارتودنسی سریع وجود دارد، فاصله بین دندان­های خود را پر کنید. پر کردن این فاصله دندان در زیبایی دندان­های شما تاثیر بسیار زیادی دارد و به همین دلیل باید به این مورد مهم توجه زیادی داشته باشید و به نزد دندانپزشک متخصص بروید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *