با ارتودنسی سرامیکی بیشتر آشنا شوید

ارتودنسی سرامیکی :

ارتودنسی سرامیکی یکی از بهترین انواع ارتودنسی به شمار می­رود که بسیاری از افراد از این روش زیبایی برای دندان­های خود استفاده می­کنند. بریس­های ارتودنسی سرامیکی مانند بریس­های فلزی قدیمی می­باشد که سیم­های زیادی برای بست کردن آن در این نوع ارتودنسی وجود دارد، ولی یکی از مهمترین ویژگی­هایی که این نوع از ارتودنسی دارد این است که جنس بریس­های آن به صورت نیمه شفاف است و رنگی نمی­باشد. آلیاژهایی که در این نوع از ارتودنسی به کار می­رود به رنگ طبیعی دندان­ها می­باشد و به همین دلیل در دندان­های شما جلب توجه نمی­کند، بسیاری از افرادی که نمی­خواهند ارتودنسی دندان­هایشان مشخص شود از ارتودنسی سرامیکی استفاده می­کنند.

ارتودنسی سرامیکی

یکی دیگر از ویژگی­های ارتودنسی سرامیکی این است که جایگاه دندان­ها را بسیار عالی و بی نظیر اصلاح می­کند و استفاده از آنها بسیار راحت می­باشد. همچنین باید بدانید این نوع ارتودنسی علاوه بر اینکه هیچ گونه عوارض جانبی برای دندان­ها ندارد، دندان­های شما را بعد از یک سال بسیار مرتب و زیباتر می­کند. شما با استفاده از این نوع ارتودنسی لبخند بسیار زیباتری خواهید داشت. بیشتر کسانی که در دندان­های خود مشکل دارند، می­توانند از ارتودنسی سرامیکی استفاده کنند تا زیبایی دندان­هایشان بیشتر شود. بر همین اساس باید بدانید برای انجام این نوع از ارتودنسی نزد دندانپزشک ماهر و مجرب بروید تا به بهترین نحو ممکن این ارتودنسی را روی دندان­های شما به کار بگیرد. برای اینکه با مزیت­های این ارتودنسی آشنایی بیشتری داشته باشید، در ادامه برخی از مهمترین آنها را معرفی می­کنیم.

 

مزیت­های ارتودنسی سرامیکی نسب به ارتودنسی فلزی :

همانطوری که بیان نمودیم ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی مزیت­های بسیاری دارد، ولی شاید شما با برخی از مهمترین مزیت­های آن آشنایی لازم را نداشته باشید، بر همین اساس باید بدانید برخی از مهمترین مزیت­های آن عبارت می­باشند از :

  1. عدم مشهود بودن آن :

در واقعی یکی از اصلی­ترین و مهمترین مزیت­هایی که ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی دارد این است که، هر فردی نمی­تواند آن را در دهان شما مشاهده کند. با اینکه ساختار این نوع ارتودنسی مانند ارتودنسی فلزی می­باشد، ولی براکت­هایی که در این روش مورد استفاده قرار می­گیرد نامرئی و همرنگ دندان می­باشد و همچنین اندازه آنها کوچکتر است. اگر پزشک شما از سیم­های بی رنگ استفاده کند، دیگر به هیچ وجه ارتودنسی شما در دهانتان مشاهده نخواهد شد. بیشتر افرادی که مایل نیستند کسی ارتودنسی آنها را مشاهده کند، از این نوع ارتودنسی می­توانند استفاده کنند.

  1. مستحکم بودن آن :

بسیاری از افراد شاید بر این باور باشند که ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی قوی نمی­باشد و در دهان به صورت مستحکم عمل نمی­کند. از آنجایی که سرامیک یکی از ماده­های سخت و مقاوم می­باشد، زمانی که در ساخت این ارتودنسی به کار می­رود، مقاومت آن را بسیار بیشتر می­کنند، بر همین اساس باید بدانید طراحی آن به صورتی می­باشد که آن را مستحکم و مقاوم می­سازند تا به دندان­های شما آسیبی وارد نشود. یکی از نکات بسیار مهمی که در این مورد وجود دارد و شما باید به آن دقت بسیاری داشته باشید، این است که برخی از دندانپزشک­ها شاید جنس خوب سرامیکی را برای شما مورد استفاده قرار ندهند، به همین دلیل باید نزد دندانپزشکی بروید که عالی­ترین و با کیفیت­ترین ارتودنسی سرامیکی را برای شما مورد استفاده قرار دهد.

  1. امکان استفاده کردن از سیم­هایی که همرنگ دندان است :

با اینکه ارتودنسی سرامیکی به وسیله براکت­های سرامیک روشن ساخته می­شود و مورد استفاده قرار می­گیرد، شما می­توانید از بست­های روشن هم برای اینکه آنها را زیباتر کنید استفاده نمایید. بست­های سرامیکی یکی از ویژگی­های مهمی که دارند این است که، نیمه شفاف می­باشند و شما رنگ آنها را مشاهده نخواهید کرد. از آنجایی که این سیم­ها و بست­ها همرنگ دندان می­باشند، به هیچ عنوان جلب توجه نمی­کنند.

  1. اطمینان از عدم مینرالیزه شدن دندان­ها :

یکی از معایبی که در ارتودنسی کردن دندان­ها وجود دارد این است که برخی از دندان­ها به مواد معدنی تبدیل می­شوند که به اصلاح به آن مینرالیزه می­گویند. ولی در ارتودنسی سرامیکی دندان­های شما به هیچ وجه به مواد معدنی تبدیل نمی­شود. برخی از پلاک­های دندان شاید در اثر ارتودنسی رسوب کنند و روی مینای دندان تاثیر منفی بگذارند. اگر شما از ارتودنسی سرامیکی استفاده کنید، در مینای دندان شما هیچ مشکلی به وجود نمی­آِید و قدرت اتصال آن بسیار بیشتر می­شود.

  1. جدایی آسان بریس­های سرامیکی بعد از درمان :

یکی دیگر از مزیت­هایی که ارتودنسی سرامیکی دارد این است که بعد از درمان به راحتی می­توانید آن را از دندان­ها جدا کنید. برخی از ارتودنسی­هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می­گرفتند به سختی از دندان جدا می­شدند و به همین دلیل شاید برخی از افراد از ارتودنسی­های قدیمی استفاده نکنند، اما با وجود این ارتودنسی، دیگر این مشکل را نخواهید داشت. زمانی که بخواهید بعد از درمان، این ارتودنسی را از دندان جدا کنید، به مینای دندان شما آسیبی وارد نمی­شود و به همین دلیل بهترین روش ارتودنسی به شمار می­رود.

 

  1. مدت زمان درمان کوتاه :

بسیاری از افرادی که می­خواهند مدت زمان کمتری درمان دندان­های آنها طول بکشد، می­توانند از ارتودنسی سرامیکی استفاده کنند، چرا که مدت زمان درمان در این روش ارتودنسی بسیار کمتر می­باشد. ارتودنسی فلزی در مدت زمان بیشتر دندان­های شما را درمان می­کند و این مسئله شاید برای برخی از بیماران چندان مناسب نباشد و به همین دلیل مایل باشند تا در مدت زمان کمتری دندان­های آنها درمان شود. در واقع می­توان بیان کرد که یکی از مهمترین مزیت­های ارتودنسی سرامیکی همین ویژگی آنها می­باشد که بسیاری از افراد این ویژگی برایشان تا حد بسیار زیادی اهمیت دارد.

  1. امکان جذاب کردن بریس­های آن برای کودکان :

از آنجایی که بسیاری از کودکان علاقه دارند ارتودنسی آنها رنگی باشد، در ارتودنسی سرامیکی این قابلیت وجود دارد که بریس­های آن را به صورت رنگی طراحی کنند. در ارتودنسی­های دیگر این امکان وجود ندارد، به همین دلیل بسیاری از کودکان جذب رنگ بندی متنوع این روش زیبایی دندان می­شوند.

  1. راحت­تر بودن آنها نسبت به بریس­های فلزی :

یکی دیگر از ویژگی­ها و مزیت­هایی که می­توانیم برای ارتودنسی سرامیکی بیان کنیم این است که نسبت به دیگر ارتودنسی­ها بسیار راحت­تر است. از آنجایی که براکت­های این ارتودنسی بسیار کوچک می­باشند، در دهان شما مشکلی ایجاد نمی­کنند. شما نسبت به ارتودنسی فلزی، با این نوع ارتودنسی راحتی بیشتری در دهان خود خواهید داشت و به راحتی می توانید آن را در دهان خود تحمل کنید.

  1. عدم تغییر رنگ :

یکی دیگر از مزیت­هایی که در ارتودنسی سرامیکی وجود دارد و این ویژگی موجب شده است افراد زیادی طرفدار آن شوند این است که براکت­های آن تغییر رنگ نخواهند داشت. بسیاری از افراد شاید بر این باور باشند که شاید به دلیل همرنگ بودن این بریس­ها با دندان، آنها تغییر رنگ داشته باشند؛ ولی باید بدانید که این بریس­ها به هیچ عنوان رنگشان عوض نمی­شود.

  1. قابل استفاده برای تمامی افراد :

از آنجایی که ارتودنسی سرامیکی در زیبایی دندان­ها تاثیر بسیاری دارد، شاید برخی از افراد بر این باور باشند که آنها در سنین بالا مورد استفاده قرار می­گیرد. در واقع باید بدانید این تصور کاملا اشتباه است و آنها را می­توانید در هر سنی مورد استفاده قرار دهید. تنها نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که آنها را باید نزد دندانپزشک­های ماهر و متخصص به کار بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *